Obezite, yani aşırı şişmanlık, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak tanımlanabilir. Obezitenin fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri de göz önüne alınmalıdır. Ailevi veya çevresel etkilerin rolü büyüktür. Kişi aşırı kiloyu bir savunma mekanizması olarak kullanabilir. Stres, çaresizlik, kaygı gibi duygu durumlarda yemeği seçebilir.

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu ve Gece Yeme Sendromu obeziteye sebep olur. Kişi bunları yapamadığında, alkol, sigara gibi başka bağımlılık yapan maddelere yönelebilir. Tedavi edilmediği takdirde, obezite kişide depresyon ve kaygı bozukluklarına sebep olabilir. Obezitede en önemli sorunlardan diğeride, yağ birikmesi arttıkça vücutta başka hastalıkları tetiklemesidir.

Şeker hastalığına, yüksek tansiyona, kalp krizi riskine, ağır uyku apnelerine, inme sebebiyle felç olma tehlikesine ve damar tıkanıklığı gibi. Bir kişinin obez olmasına sebep olabilecek birçok faktör vardır. Genetik yapı, aile, sosyal çevre, metabolizma bozuklukları, gelişimsel problemler, yeme alışkanlıkları ve yeme bozuklukları, hareketsizlik obeziteye sebep olan faktörler arasında sayılabilir.